ABD, Ukrayna’ya tankların sadece savunma koşuluyla verileceğini söyledi

ABD, Ukrayna'ya tankların sadece savunma koşuluyla verileceğini söyledi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Ukrayna’ya verilecek tanklar üzerinde de diğer silahlarda olduğu gibi bu ülkenin sadece topraklarını savunmak için kullanması koşulu olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Ukrayna‘ya verilecek tankların Ukrayna toprakları dışında kullanılıp kullanılmayacağını söylemedi.

Ned Price, “Sadece ve sadece bir koşul konuldu. Bu da verdiğimiz her şey sadece Ukrayna’nın kendini savunması içindir. Verdiğimiz her şey Ukraynalı ortaklarımızın etkili ve başarılı bir şekilde uluslararası alanda tanınan sınırlarını egemen Ukrayna toprağının parçası olarak savunması içindir. Bu en son duyurulan Abrams tankları için de, geçen yıl 24 Şubat’tan önce sağladığımız diğer sistemler, Stinger, Javeline gibi hava savunma ve zır delici sistemler için de geçerlidir” dedi.

ABD’nin bu tankları tedarik etme kararı almakla Rusya‘ya karşı ortakları ile birlik içinde olduğunu gösterdiğini söyleyen Price, bu kararın Biden’ın Fransa, Almanya ve İngiltere liderleri ile yaptığı görüşme sonunda geldiğini ifade etti.

Price söz konusu kararın “başarılı”, “faydalı” ve “yapıcı” bir diplomasinin sonucu olduğunu söyledi.

Önceki HaberZelenski, uzun menzilli füze ve savaş uçaklarına da ihtiyaç duyduklarını söyledi
Sonraki HaberBahçeşehir Koleji, son 16’daki ilk maçını kaybetti! Telekom Baskets 74-68 Bahçeşehir Koleji