ABD Temsilciler Meclisi, 12’nci turda da başkan seçemedi

ABD Temsilciler Meclisi, 12'nci turda da başkan seçemedi

ABD Temsilciler Meclisi’nde başkanlık seçimi 12’nci turda da sonuçsuz kaldı. Cumhuriyetçilerin çoğunluk lideri Kevin McCarthy, 213 oy ile bugüne kadarki en büyük desteği elde etti.

ABD Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde yapılan 12’nci tur oylamasında meclis başkanı yine seçilemedi.

8 Kasım 2022’deki ara seçimlerin ardından 3 Ocak’ta yeni yasama dönemine başlaması beklenen, Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nde başkan seçimleri yine sonuçsuz kaldı.

Oylamanın 4’üncü gününde yapılan 12’nci turda Cumhuriyetçilerin çoğunluk lideri Kevin McCarthy, başkan seçilmek için yeterli desteğe ulaşamadı.

McCarthy 213 oy ile bugüne kadarki en fazla oyu alırken, kendisine destek vermemekte ısrarcı olan 7 Cumhuriyetçi vekil, oylarını Kevin Hern ve Jim Jordan’a verdi.

Demokratların 211’i parti liderleri Hakeem Jeffries için oy kullanmaya devam etti.

MCCARTHY: NASIL BAŞLADIĞIMIZ DEĞİL, NASIL BİTİRDİĞİMİZ ÖNEMLİ

Diğer taraftan, başkan olmak için yeterli çoğunluğu elde edemeyen McCarthy, bu sabah Cumhuriyetçi Parti konferansında yaptığı konuşmada, aday olmaya devam edeceğinin işaretlerini verdi.

McCarthy, dün akşamdan beri kendi adaylığına itiraz eden Cumhuriyetçi vekillerle görüşerek müzakerelerde ilerleme kaydettiğini ancak henüz bir uzlaşıya varılamadığını söylemişti.

Dün akşam seçimlerin yeniden sonuçsuz kalması üzerine “Seçimlerin biraz uzun sürmesinde bir beis yok” görüşünü paylaşan McCarthy, “Nasıl başladığımız değil, nasıl bitirdiğimiz önemli.” şeklinde konuşmuştu.

TEMSİLCİLER MECLİSİ ÜYESİ KOMİTE TOPLANTISINA ALINMADI

Temsilciler Meclisi başkanının seçilememesi nedeniyle üyeler yemin edemediği için Kongrenin bir kanadı halen faaliyete başlayamadı. Bu nedenle ABD’de yasama, yürütme ve yargı olmak üzere üç ana organdan oluşan federal devletin yasama organı durma noktasına geldi.

CNN televizyonuna konuşan Cumhuriyetçi milletvekili Mike Gallagher, İstihbarat Komitesinde yer almasına rağmen, Temsilciler Meclisi güvenlik görevlilerinin, kendisinin “henüz izni olmadığı” gerekçesiyle Genelkurmay Başkanı’nın da olduğu bir toplantıya girmesine izin vermediğini söyledi.

Öte yandan, çok sayıda Cumhuriyetçi milletvekili, meclis başkanı seçilemediği için göreve başlayamadıklarından “Biden yönetiminin denetimsiz kaldığını” savundu.

SON 100 YILDA İLK KEZ 12 TURDA BAŞKAN SEÇİLEMEDİ

ABD Temsilciler Meclisi’nde son 100 yıldır ilk kez, 4 gündür yapılan 12 oylamada da yeterli çoğunluğa ulaşılamadığı için meclis başkanı seçilemiyor.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın “McCarthy’e oy verin” çağrılarına rağmen kendisinin destekçisi olan bir grup Cumhuriyetçi üye, aksi yönde oy kullanmaya devam ediyor.

20 kadar Cumhuriyetçi, McCarthy’i “müesses nizamın adamı” olmakla itham ederek, bütçe, vergiler, sınırların korunması ve Kongre’deki vekillerin görev süresi gibi hususlarda kendisine güvenmiyor.

Salı günü yapılan ilk oylamada Cumhuriyetçilerin 203’ü MacCarthy, 10’u Andy Biggs’e oy vermişti. Daha sonraki oylamalarda Byron Donalds’a oy veren Cumhuriyetçilerin birkaçı son üç oylamada haklarını Kevin Hern’den yana kullanmıştı.

Üç turda da milletvekili olmamasına rağmen eski ABD Başkanı Donald J. Trump’a oy veren Cumhuriyetçi Matt Gaetz bu kez Ohio’lu siyasetçi Jim Jordan’ı aday gösterdi.

12’nci turda ise muhafazakar Cumhuriyetçilerin birkaçı Jim Jordan’a oy vererek parti içindeki bölünmüşlüğü bir kez daha gözler önüne serdi.

BAŞKAN SEÇİLENE KADAR OYLAMALAR DEVAM EDECEK

ABD’de Temsilciler Meclisi Başkanı, devlet başkanı ve başkan yardımcısından sonra protokolde üçüncü sırada yer alması bakımından önem arz ediyor.

Temsilciler Meclisi, başkanını seçmeden işlemeye başlayamıyor. Milletvekillerinin yeni başkanın seçilmesi için gereken çoğunluğu elde edene kadar oylamaya devam etmesi bekleniyor.

BAŞKAN NASIL SEÇİLİYOR?

435 üyeli Temsilciler Meclisinde halihazırda Cumhuriyetçiler 222, Demokratlar 213 koltuğa sahip. Ancak Demokratlardan 1 sandalye, Virginia’dan seçilen Demokrat siyasetçi Donald McEachin’in 28 Kasım 2022’de vefat etmesi üzerine boş kalmıştı. McCarthy’nin başkan seçilebilmesi için Meclis üyelerinin yarısı olan 218 üyenin oyunu alması gerekiyor.

Ancak bu baraj her bir milletvekilinin bir üyeyi oylaması halinde geçerli. Örneğin 6 milletvekili oylamada çekimser kalırsa, mevcut milletvekili sayısı 434 olan mecliste çoğunluk için gereken oyun 218 değil, 214 olması gerekiyor. 

Önceki HaberAnadolu Efes, evinde ASVEL’e acımadı!
Sonraki HaberUzmanından ağır geçen enfeksiyonlara ilişkin açıklama: ‘Antikorlarımız tanımıyor…’