ABD Kongre heyeti, Tayvan’ı ziyaret etti

ABD Kongre heyeti, Tayvan'ı ziyaret etti

Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Tayvan’ı ziyaret eden ABD Kongre heyeti, Ada’daki hükümetin lideri Tsai Ing-wen ile görüşme gerçekleştirdi.

ABD Temsilciler Meclisi üyeleri Ro Khanna, Jake Auchincloss ve Jonathan Jackson ile Tony Gonzales’ten oluşan heyet, Tayvan lideri Tsai Ing-wen tarafından kabul edildi.

Tsai, ABD’li parlamenterlere ziyareti için teşekkür ederek, Ada’daki temaslarının çip tasarımı ve üretimi, yenilenebilir enerji ve yeni nesil mobil hücre altyapısında teknolojik işbirliğinin geliştirilmesi için fırsat olmasını umduklarını dile getirdi.

Tayvan ve ABD’nin askeri işbirliğini artırması gerektiğini vurgulayan Tsai, “İleriki aşamada, otoriter yayılmacılığın ve iklim değişikliğinin yarattığı sorunlar karşısında ABD ve diğer demokratik ortaklarımızla daha aktif işbirliği yapacağız” dedi.

Heyete öncülük eden Ro Khanna da ziyaretin amacına ilişkin “ABD ve Tayvan’ın demokrasiye ve özgürlüğe bağlılıkla ortak değerleri paylaştığını yinelemek için buradayız” ifadesini kullandı.

Cumhuriyetçi Partili Senatör Todd Young’ın Ocak ayındaki ziyaretinin ardından bu yıl, Ada’ya ABD Kongresi’nden ikinci ziyareti gerçekleştiren heyet, dün başladığı temaslarında Tayvan Yasama Meclisi Başkanı You Si-kun ile çip üretiminde dünya lideri olan Tayvan Yarı İletken İmalat Şirketi’nin (TSMC) kurucusu Morris Chang ile bir araya gelmişti.

Demokrat Partili Khanna ve Auchincloss, Temsilciler Meclisi’nin yeni kurulan Çin ile Rekabet Özel Komitesi’nde yer alıyor.

Önceki HaberLiverpool – Real Madrid maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?
Sonraki HaberHatay’da meydana gelen deprem sonrası Lübnan’da eğitime ara verildi