Salı, Ekim 3, 2023
Google search engine
Ana SayfaMagazin2 Türk Genç’in Girişimi Yıldızlaştı

2 Türk Genç’in Girişimi Yıldızlaştı

Biri dünyanın en küçük uydularını üretmeyi başaran bir girişim, diğeri marka ve büyümesiyle küresel dev Amazon’dan satın alma teklifi almış bir marka. Dört Türk gencinin başarı hikayeleri, desteklenince neler yapılabileceğinin de bir göstergesi.

  AMAZON’U PEŞİNDEN KOŞTURAN KARDEŞLER

Marmara Kolonyalarının üreticisi ve sahibi Nadir Yorgun’un çocukları Gözde ve Görkem Yorgun tarafından kurulan Marmara Barber erkeklere özel kolonya üretiyor. 2O17’de kurulan Marmara Barber kısa süre içerisinde yurtdışında en çok dikkat çeken markalardan biri oldu. 54 ülkeye ihracat yapan marka henüz Türkiye pazarında yok. Marmara Barber dünyanın en yaygın alışveriş sitelerinden olan Amazon’da satışa çıktıktan kısa bir süre sonra en çok satılan ilk 50 ürün arasına girdi. Amazon yetkililerince dikkat çeken marka, Amazon tarafarından satın alınmak isteniyor.

2017’de kurulan firmanın hikayesi, babaları Nadir Yorgun’un, yurtdışına gittiğinde erkek berberlerinde kolonya olmadığını görmesiyle başlıyor. Genç grafiticilere çizdirdikleri ambalajları ise 25 koku seçeneğine sahip kolonyaların en dikkat çeken detayı. Marmara Barber, Amerika, Latin Amerika, Avrupa ve Maldivler’de yoğun ilgi görüyor.

  AMAZON KALİTEDEN ETKİLENDİ

Durgun, Amazon’un satış teklif sürecini ve kabul etmeme sebeplerini şöyle anlattı: “Amazon bu yıl bize markamız için online tarafında teklifte bulundu. Bu teklifte ürünlerin beş yıl boyunca satışlarını arttırıp, beş yılın sonunda anlaşılan ciro üzerinden teklifte bulunacaktı. Üretici olarak biz devam edecektik. Fakat bu anlaşma ile birlikte markanın bütün haklarına sahip olacaklardı. Markamıza gösterilen ilgiden çok memnun olduk fakat daha yapacaklarımız var. Hem online hem offline tarafta bir Türk markası olarak başarılı işler yapmaya devam etmek istediğimizi söyledik. Böylelikle tekliflerini kibar bir şekilde reddettik.”
Marmara Barber olarak geçen yılı dış piyasa olarak ortalama 5 milyon dolar ciro ile kapadıklarını anlatan Görkem Yorgun, ihracat tarafında da yıllık 5 milyon dolarlık ciroları olduğunu belirtti. Yorgun, “Bu yıl 10 milyon dolar ciro yapmayı hedefliyoruz. Planladığımız gibi ilk yarıda istediğimiz noktaya ulaştık” dedi.

 

BEŞ YILDA 38 KAT BÜYÜME

          MARMARA Barber olarak 2017’den 2022″ye kadar ciroya göre 38 kat büyüdüklerini kaydeden Yorgun sözlerini şöyle sürdürdü: İlk çeyrekteki veriler ile bu artışı yakalayacağımızı görebiliyoruz. Aerosol gaz dolum ile üretilen ürünlerimizi (temporary hair color spray, ultra strong hair spray ve clipper spray) fason olarak dışarıda üretiyoruz. Şirketimizi halka açma gibi bir düşüncemiz olup olmadığını bize çok soruyorlar, fakat henüz öyle bir düşüncemiz yok.”

  AMAZON’DA 200 BIN ÜRÜN SATTIK

          MARMARA Barber’in Amazon’da bu zamana kadar 200 binin üzerinde ürün satışı oldu. Gün geçtikçe üstüne koyarak devam ediyor. Başta Amerika ve Almanya olmak üzere Avrupa’nın diğer ülkeleri İtalya, Fransa, Hollanda, Polonya ve İngiltere gibi 20 ülkenin üzerinde Amazon mağazalarında satışları mevcut. Avrupa ülkelerinde en çok satış yapılan ülke ise Almanya.

En Son Okunanlar
- Advertisment -
Google search engine

En Çok Okunanlar