Ana SayfaEğitim"12. Engelsiz Yaşam Fuarı ve Farkındalık Zirvesi" 1 Aralık'ta İstanbul'da

“12. Engelsiz Yaşam Fuarı ve Farkındalık Zirvesi” 1 Aralık’ta İstanbul’da

“12. Engelsiz Yaşam Fuarı ve Farkındalık Zirvesi” 1 Aralık’ta İstanbul’da başlıyor. Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, etkinliğin alanında Türkiye’de ilk ve tek, dünyada ise 6. fuar olma özelliğini taşıdığını belirtti.

Darülaceze, Türkiye Beyazay Derneği, İVEK ve OHSAD yönetiminde, 10 bakanlık, TOBB ve KOSGEB desteğiyle The İstanbul Expo-Sedef Grup tarafından gerçekleştirilecek zirvenin tanıtım toplantısı bir otelde yapıldı.

Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, tanıtım toplantısında 1-4 Aralık’ta İstanbul’da yapılacak “12. Engelsiz Yaşam Fuarı ve Farkındalık Zirvesi” hakkında bilgi verdi.

 

“TÜRKİYE’DE İLK VE TEK”

Fuar ve zirvenin önemine değinen Ayva, “Engelsiz Yaşam Fuarı alanında Türkiye’de ilk ve tek, dünyada ise 6. fuar olma özelliğini taşıyor. Pek çok ulusal ve uluslararası etkinliğin de yer alacağı fuarımızda bakanlıklarımız, belediyelerimiz, valiliklerimiz, üniversitelerimiz, kamu kuruluşları, STK’ler ve pek tabii bu alandaki özel sektör kuruluşları yer alacak. Adeta bir hizmet, teknoloji ve detay şov izleyeceğiz. Şimdiye kadar yapılanlar da olacak, gelecek yıllarda yapılacak olanlar da. Dolayısıyla engellilik alanının bir bilançosu ve bir tahmini bütçesi gibi her şey burada görünecek” diye konuştu. Etkinliğin, engelli bireyleri, ilgili sektör paydaşlarıyla bir araya getireceğini anlatan Ayva, zirveyle ticari çözüm ve bağlantıların geliştirilmesi ile yeni teknolojilerin paylaşılmasının hedeflendiğini bildirdi.

 

“TEKNOFEST’E PROJE SUNUN”

Engelli gençlere TEKNOFEST’e proje sunmaları için çağrıda bulunan Ayva, “Yaklaşık 50 bin çocuğumuz ve gencimiz 12 bin proje vererek engelli insanların 12 bin sorununa 12 bin çözüm önermiş oldular, bunun için kafa patlattılar, çalıştılar. Artık engelli gençlerin, öğrencilerin de TEKNOFEST’e proje sunması için çağrıda bulunuyoruz. Gelin, engelli ve engelsiz demeden hep beraber bu konularda proje geliştirelim” diye konuştu.

Etkinliğin tanıtım toplantısına, Türkiye Beyazay Derneği Genel Koordinasyon Üyesi ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İstanbul İl Müdür Yardımcısı Halis Kuralay, Türkiye Beyazay Derneği Rehabilitasyon Okulu Müdürü Nejla Sümer, Türkiye Beyazay Derneği Genel Koordinasyon Üyesi Zinnur Zülal, Beyazay Genel Başkan Yardımcısı Selda Selimoglu ve diğer yetkililer katıldı.

 

 

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER GÜNDEM